Papers, please! (26.01.2019)

Twórcy

Anna „Szarańcza” Szewczyk
Maria Kozak

Ilość edycji

1

Ilość uczestników

14

Typ

Edukacyjny

Informacje przed grą

Raz w życiu, po tym jak skończysz 20 lat, możesz złożyć Podanie. To najważniejszy moment w Twoim życiu. Jeśli mieszkasz w III Dystrykcie Miasta, możesz złożyć Podanie o przeniesienie do II lub I Dystryktu… oraz na Wyspę, jeśli masz tyle czelności. Jeśli mieszkasz w II lub I Dystrykcie, celujesz w wyższy Dystrykt lub właśnie na Wyspę.

Bo Wyspa to piękny ptak. To spełnienie marzeń. Technologiczny cud, który powstał dzięki wysiłkom najzdolniejszych z Miasta. Pomiędzy Miastem a Wyspą oraz pomiędzy Miastem a resztą świata leżą pustynie. Piach zagrzebał już wszystko, co było do zagrzebania. Rozpaczliwie łapane przez Miasto resztki wody dają mieszkańcom okruchy życia.

Ci, którzy mieszkają w III Dystrykcie, są zbieraczami. Miasto bowiem leży na gruzach jednej z wielkich światowych metropolii, a gdzie gruzy – tam śmieci. III Dystrykt żyje dzięki śmieciom, przekazywanym do II Dystryktu, za co I Dystrykt obdarza wszystkich wodą.

Miasto jest jednym organizmem, którego III Dystrykt jest podporą. Brudną, cuchnącą podporą. Bo kto chciałby marnować cenną wodę na prysznic?

Stamtąd wszyscy chcą się wydostać. Ale czy starczy im czelności, aby złożyć Podanie o przeniesienie do czegoś więcej niż II Dystryktu?

Jeśli mieszkasz w II Dystrykcie, to może nawet umiesz składnie pisać. Może stać cię na szkołę dla dziecka, jeśli pracujesz w fabryce przerabiającej śmieci. A może jesteś technicznym w elektrowni i nawet częściej się myjesz?

Zdarza się, że obywatele II Dystryktu składają Podanie o przyjęcie na Wyspę. Plotki mówią, że niewiele z tych Podań zostało przyjętych…

A jeśli mieszkasz w „Jedynce”… no cóż. Mówi się, że obywatele I Dystryktu mają prywatne łaźnie. Że są tam dwie Akademie. Że wytwarzają różne napoje i zatrzymują je dla siebie. Na pewno są czyści, na pewno dostają szczepionki oraz leki z Wyspy.
Niektórzy z nich chcą do niej trafić, więc składają Podanie. Inni nie mają tej potrzeby.

A Ty?

A Ty jesteś urzędnikiem. Każdy 19-latek, który zyskał wysoką ocenę przydatności społecznej, może zasiąść w Komisji i przez trzy sesje oceniać Podania innych. Jeśli nie pomyli się ani razu, dostanie Wpis, czyli elektroniczną informację, że – jakiekolwiek by ono nie było – jego Podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie.

Zatem starasz się. Starasz jak cholera, aby spełnić kryteria i zdecydować, komu dasz lepsze życie, a kto zostanie na zawsze z brakiem nadziei.

Jesteś Bogiem.

Co zrobisz?

„Papers, please!” to parlor larp (gra, w której w większości rozmawia się i debatuje), skupiony na immersji i odczuwaniu swojej postaci. Wczuj się w sytuację, wykaż empatią lub pozostań niewzruszony/a wobec nieszczęścia innych.

Rozegraj to moralnie… chociaż… czy to jest w ogóle możliwe?

Jest to larp edukacyjny, inspirowany grą „Papers, please!” oraz serialem „3%”.

Dodaj komentarz